Diş Teli İle Yaşamak

DİŞ TELLERİ İLE YEMEK

Endişelenmeyin, çok kısa zamanda patlamış mısır ve patates cipsi atıştıracaksınız! Ancak sevdiğiniz ikramların tadını çıkarmaya başlamadan önce braketlerinize zarar verebilecek yiyeceklerden kaçınmak için özel dikkat göstermeniz gerekecektir.

DİŞ TELLERİNİZ TAKILIYKEN YEMEKTEN KAÇINMANIZ GEREKEN YİYECEKLER

Çiğnenen gıdalar – simit,

Gevrek yiyecekler – patlamış mısır, cips, buz

Yapışkan yiyecekler – karamelli şekerlemeler, sakız

Sert gıdalar – fındık, sert şekerlemeler

Isırmaya ihtiyaç duyan yiyecekler – mısır, elma, havuç

DİŞ TELİ İLE YENEBİLECEK YİYECEKLER

Süt ürünleri – yumuşak peynir, puding, süt bazlı içecekler

Ekmekler – yumuşak ekmek, krep, fındıksız kekler

Tahıllar – makarna, yumuşak pişmiş pirinç

Etler – yumuşak pişmiş tavuk, köfte

Deniz ürünleri – ton balığı, somon

Sebzeler – patates püresi, haşlanmış besinler

Meyveler – elma püresi, muz, meyve suyu

Atıştırmalıklar – dondurma, milkshake, yumuşak kek

BRAKETLERİN NEDEN OLDUĞU AĞRILAR

Diş telleri ilk takıldığında dişleriniz ve ağzınız biraz hassas veya ağrılı olabilir. Bu tamamen normal ve devamlı olmayan bir durumdur. Diş tellerinizin takılmasını takip eden akşamında hafif sızı şeklinde başlar ve dört gün içerisinde azalarak ortadan kaybolur. Ağrıyı gidermek için, bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı tuz ekleyerek eritin ve bu çözelti ile ağzınızı birkaç dakika boyunca gargara yapın (tuzlu suyu yutmayın).

Ağrı daha şiddetliyse ve ağzı duruladıktan sonra da geçmezse, Aspirin haricinde bir ağrı kesici kullanmayı da deneyebilirsiniz. Yaygın olmamakla birlikte dudaklarınız, yanaklarınız ve diliniz diş tellerine alışmak için bir veya iki hafta boyunca kızarıp tahriş olabilir. Hassasiyeti azaltmak için diş tellerinin üzerine koyabileceğiniz bir miktar balmumu vermekten mutluluk duyarız. Biraz balmumuna ihtiyacınız varsa, lütfen bize bildirin.

SALLANAN DİŞ

Dişlerinizin sallandığını, hareket ettiğini hissetmeye başlarsanız endişelenmeyin; bu normal bir durumdur. Diş tellerinin dişleri doğru pozisyona getirebilmesi için öncelikle dişlerinizi gevşetmeleri gerekir. Dişleriniz yeniden konumlandırıldıktan sonra yavaş yavaş sallanmaları geçecektir.

BRAKET VEYA TELİN KIRILMASI

Braketleriniz ve ya diş telleriniz gevşeyebilir ve ya kırılabilir. Bu olursa, uygulamanın kontrol edilip onarılabilmesi için en kısa sürede doktorunuzla iletişime geçin. Tellerinizden herhangi bir parça çıkarsa, onu muhafaza edip kliniğe gelirken yanınızda getirdiğinizden emin olun. Yanağınıza, dudağınıza, dilinize batan bir diş telini geçici olarak düzeltebilirsiniz. Bir cımbız yardımıyla veya kalem silgisi ile teli yerine çok yavaş ve dikkatlice itin. Kırılmış ve ya yerinden çıkmış diş teliniz, dudaklarınız veya yanaklarınızda tahrişe neden oluyorsa, doktorunuza başvurana kadar ağrının giderilmesi için kırık telin üzerine balmumu veya yumuşatılmış şekersiz sakız topu koyun.

BRAKETLERİN KORUNMASI

Hasarlı braketler tedavi süresini uzatabilir, bu nedenle tüm uygulamaların bakımını yaptığınızdan emin olun. Lastik bantlar, başlık, tutucu veya doktorunuz tarafından verilen diğer uygulamaları sadece sürekli kullandığınız zaman, dişleriniz ve çeneniz doğru pozisyonlarına geçebilir.

BRAKETLERİM TAKILDIĞINDA DİŞLERİMİ NASIL FIRÇALAMALIYIM?

Braketler takıldıktan sonra ortodontik fırça ve ara yüz fırçası ile dişler her yemekten sonra düzenli olarak en az 4 dakika fırçalanmalıdır. Ortodontik fırçanın kılları “v” harfi şeklindedir. “v” harfinin en derin yeri braketin üzerine gelecek şekilde fırça yerleştirilir ve trenin rayda gittiği gibi tüm diş kavsi boyunca fırçalanır. Bu işlem braket yerleştirilmiş olan dişlerin ön yüzeyine , üst yüzeyine (diş etine bakan kısmı) ve alt yüzeyine (kesici ve çiğneyici kenara bakan kısmı) her bir diş 2-3 kez fırçalanacak şekilde uygulanır. Sonrasında normal diş fırçası ile dişlerin arka yüzeyleri diş etinden dişe doğru fırçalanır. Bunu takiben dişlerin çiğneyici yüzeyleri fırçalanır ve fırçalama işlemi tamamlanır. Ara yüz fırçaları geceleri yatmadan önce dişler yukarıda anlatıldığı şekilde fırçalandıktan sonra tel ile dişler arasında kalmış olan artıkları temizlemek amacıyla kullanılır. Çam ağacına benzeyen ucun kullanımı uygundur. Ara yüz fırçasına macun sürülmesine gerek yoktur. Ayda bir yedekleri ile değiştirilmesi etkinliğini arttıracaktır.

Erikli Derman Diş

Translate »